Przejdź do treści
logo logo

Tchnienie. Wystawa malarstwa Joanny Parulskiej-Ciuk

„Wdech, wydech”, Joanna Parulska-Ciuk

Tchnienie nosi wiele imion – duch, energia, siła, inspiracja, wola…

Wielu z nas, zapytanych skąd pochodzimy, zgodzi się w jednym punkcie – pochodzimy z Tchnienia, które, przenikając wszystko, ożywia materię. Stary Testament nazywa je Słowem, a agnostycy Wielkim Wybuchem. Wszyscy, jako ludzie, jesteśmy w stanie spotkać się w tym punkcie ponad naszymi podziałami – światem rządzi pewnego rodzaju siła twórcza.

Malując, towarzyszy mi właśnie ta niezgłębiona siła Tchnienia, a moje prace są tym samym próbą dotarcia do jego istoty. Są próbą zrozumienia stanu, w którym wznosimy się ponad to, co ludzkie, usiłując dotknąć czegoś wyższego i nienazwanego.

Moje obrazy to studium różnych manifestacji tego obszaru i przepływu energii – od niepowstrzymanej woli życia przyrody, przez bliską nam energię życiową, napędzającą nasze ciała i ruchy, aż po Absolut, ucieleśnienie energii twórczej.

Każdy z nas szuka, próbuje, sięga, tęskni, zmierza… do tego, co od początku jest w nas.

Tworząc obraz, świadomie używam techniki tempery jajecznej. Nawiązuję szczególnie do sposobu malowania ikony bizantyjskiej, gdzie widoczne są laserunki powstałe z dynamicznego uderzenia pędzla. Tempera jajeczna to medium znane od wieków, pozwala uchwycić subtelne niuanse barwy i światła. Piero della Francesca i Masaccio – mistrzowie wczesnego renesansu – tworzyli w tej technice. Poruszona pięknem i głębią ich prac, podejmuję malarską rozmowę z ich dziełami.

Joanna Parulska-Ciuk:
Jestem artystką, malarką, projektantką graficzną. Ukończyłam studia w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na wydziale projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Mieczysława Wasilewskiego i w pracowni grafiki warsztatowej prof. Ewy Walawskiej.
Pochodzę z Olsztyna, mieszkam w Warszawie i mam pracownię malarską na Starych Bielanach.
Maluję w technikach akrylu, oleju i tempery jajecznej na papierze, płótnie i desce. Inspiruję się szczególnie malarstwem starych mistrzów wczesnego renesansu, ikoną bizantyjską i pięknem natury.
Prowadzę warsztaty plastyczne dla dorosłych, „Patrzeć kolorem”, „W dialogu z mistrzami”, „Uwolnij wyobraźnię”.
Ostatnie wystawy:

  • „Sztuka jest kobietą”, wystawa zbiorowa, Urząd Dzielnicy Bielany, Warszawa 2020 r.
  • „Palio, barwne reminiscencje”, wystawa indywidualna, Galeria Dwa Światy, Kraków 2023 r.

Facebook
Instagram

Wystawa potrwa do 31 października 2025 r.

Zapraszamy też na warsztaty malarskie „Patrzeć kolorem”, które poprowadzi artystka.

Newsletter