Hieroglify starożytnego Egiptu – wykład i warsztaty
Spotkanie przybliży cywilizację starożytnego Egiptu, wprowadzając uczestników do świata pisarzy w kraju faraonów. Omówimy system pisma hieroglificznego, jego różne warianty oraz bogactwo form literackich (czy wiedzieliście, że starożytni Egipcjanie mieli poezję miłosną, a nawet teksty filozoficzne?). Zapoznamy się z autorami starożytnych tekstów, usłyszymy o pozycji pisarza w społeczeństwie egipskim i o ścieżkach jego kariery na dworze faraona. Porozmawiamy o bibliotekach, archiwach i szkołach, oraz o patronie pisma i pisarzy: egipskim bogu o imieniu Tot.
Po wykładzie odbędą się warsztaty, podczas których będziemy czytać inskrypcje hieroglificzne oraz spróbujemy samodzielnie wykonać zapis w piśmie faraonów na prawdziwym egipskim papirusie.
Spotkanie jest inicjatywą sąsiedzką, organizowaną dzięki uprzejmości Anastasii Stupko-Lubczyńskiej.
Prowadzenie: Anastasiia Stupko-Lubczyńska – archeolog i egiptolog, doktor nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Od dwudziestu lat uczestniczy w pracach archeologicznych w Egipcie, na stanowiskach badanych przez UW. Brała udział w ekspedycjach naukowych w Egipcie i w Sudanie, ale miejscem, z którym jest najbardziej związana, jest świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari (współczesny Luksor, datowana na około 1500 p.n.e.). Od kilku lat pracuje też w grobowcach dostojników na dworze faraona na pobliskim Północnym Asasifie (datowane na około 2000 p.n.e.). Od roku 2019 jest zastępcą kierownika polskiej ekspedycji do świątyni Hatszepsut oraz kierownikiem prac w grobowcach Północnego Asasifu. Materiałem, który bada wraz z zespołem, są dekoracje ścienne w świątyni oraz w grobowcach, gdzie przedstawienia figuralne przeplatają się z inskrypcjami hieroglificznymi.
Dla dorosłych i dzieci w wieku 6+.
Współorganizator: