Płynący smok – warsztaty malarstwa japońskiego z Sensei Ryuka
Poznaj bliżej tradycyjną kulturę Japonii i odkryj, jak wielką radość przynosi malowanie tuszem w technice Suibokuga.
„Orientalne spojrzenie na naturę” i „piękno asymetrii” to elementy wyrażane w tradycyjnym malarstwie japońskim, a w szczególności w technice Suibokuga. Dodatkowo, malowanie tuszem w pełni wykorzystuje „piękno pustej przestrzeni”. W przeciwieństwie do zachodnich obrazów, tradycyjne japońskie obrazy nie pokrywają całego obszaru.
Prowadzenie: Sensei Matsumura Ryuka – artystka malarstwa japońskiego Suibokuga. Tworzy od 47 lat. Urodzona w 1958 r. na Kyushu w prefekturze Kumamoto, ukończyła Uniwersytet Kyushu Zokei Tanki Daigaku, w 1982 r. otworzyła swoją pracownię, w której oprócz Suibokuga tworzy również ilustracje i różne projekty. Jest laureatką wielu nagród oraz uczestniczką kilkudziesięciu wystaw.
Podczas swojego zeszłorocznego pobytu w Polsce zaprezentowała wystawę prac malarskich, poprowadziła warsztaty Suibokuga oraz „na żywo” stworzyła obrazy podczas wspólnego pokazu sztuki miecza w wykonaniu Soke Masanori Ogawa i Anny Ogawa.
Pędzel, tusz, miecz i recytowana poezja, która odegrana została na scenie w formie Kenbu to charakterystyczny i unikalny styl pokazów szkoły Soke Ogawa (Arakimunisairyu). Wszystkiemu towarzyszyła muzyka instrumentu Biwa (lutni japońskiej).
Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia będą dostępne na miejscu.
Tłumaczenie z języka japońskiego na polski: Anna Ogawa