Przed sztalugami i w ramach obrazów – opowieść Maryli Puternickiej o modelkach i artystkach-malarkach

Kobiety były zawsze obiektem – nie tylko westchnień, ale także inspiracją dla artystów, ich modelkami. Wiele z nich malowali wybitni malarze, wiele z nich jest nam znanych z imienia i nazwiska. Są i takie, których wizerunki znamy i podziwiamy, rozpoznajemy, ale nie wiemy, kim były.
W dawnych czasach kobietom przypisywano rolę pań domu, gospodyń, matek; niezależnie od stanu urodzenia pozostawały „przy mężu”, dbając o dobrostan małżonka i dzieci. Zdobycie uznania, pozycji zawodowej w sztuce, malarstwie czy rzeźbie było dla kobiet bardzo trudne. Musiały pokonać znacznie więcej przeszkód, walczyć z uprzedzeniami, forsować przez wiele wieków zamknięte dla nich drzwi artystycznych szkół. Ale wiele z nich wypracowało i zajęło znaczące miejsce w artystycznym Panteonie.
Na spotkaniu poznamy niektóre z nich, Polki i cudzoziemki. Nasza sąsiadka przedstawi swój subiektywny wybór dzieł malarskich przedstawiających kobiety. Będzie więcej tych mniej znanych, trochę zapomnianych, ale równie utalentowanych. Dzieła wielu z nich możemy podziwiać także w Polsce.
Wydarzenie jest inicjatywą sąsiedzką, organizowaną dzięki uprzejmości Maryli Puternickiej.
Maryla Puternicka jest przewodniczką po Warszawie, filolożką, absolwentką UW i podyplomowych studiów Instytutu Sztuki PAN.